Özhan Eren’in hayatı ve çalışmaları

Özhan Eren 1959 yılında İstanbul’da doğdu. 1982’de Harita Mühendis Teğmen olarak göreve başladı. Aynı yıl, çocukluktan itibaren yürüttüğü müzik çalışmaları ilk ürünlerini verdi ve şarkıları TRT repertuarına kabul edildi.

1982-1991 yılları arasında ülkemizin hemen her köşesinde askeri mühendis olarak hizmet verdi. Edirne’de Askeri Coğrafya Çalışmaları, Şemdinli’de Türk-Irak sınırı Revizyonu gibi birçok askeri mühendislik organizasyonuna katıldı ve yürütme görevi yaptı. Bu çalışmaları sırasında toprağını ve insanını tanıdı.

1991 Askeri Mühendislik görevinden ayrılarak İstanbul’a yerleşti. AJANS 1400’de “müzik yönetmeni” olarak merhum Ahmet Beyazıt ile çalışmaya başladı. Aynı yıl Yunus Emre şiirlerinden bestelediği “Selam Olsun” adlı ilk solo albümünü tamamladı.

1994 yılında yayın hayatına başladı. Kanal 7’de “Kurucu Yayın Kurulu Üyesi” olarak iki yıl süre ile görev aldı, birçok müzik programı ve belgesele yapımcı ve yönetmen olarak imza attı. Sonraki yıllarda Osman Sınav, Yücel Çakmaklı gibi yönetmenlerin ödüller alan sinema filmleri, TV dizileri ve belgesellerinin müziklerini yaptı. Funda Arar ve Orhan Hakalmaz’ın ilk solo albümlerinin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.

1998 yılında bestelediği ilk türkülerden biri olan “Kara Tren” yurt içi ve yurt dışından büyük övgüler aldı.

1999 yılında tamamı kedi bestelerinden oluşan “Güle Yazdım” isimli ikinci solo albümü yayınlandı.

2001 yılında tamamı kendi bestelerinden oluşan “Turnalara Tutun da Gel” isimli üçüncü solo albümü yayınlandı.

2003 yılında Sarıkamış Harbi ve geçtiği dönemi konu edinen, içerisinde Sarıkamış Türküsü’nin de yer aldığı “Sarıkamış’lı Geçmiş Zaman” isimli tematik albümü yayınlandı.

2004 yılında tamamı kendi bestelerinden oluşan “Kime Sorsam” isimli dördüncü solo albümü yayınlandı.

2005 yılında ülkemizin 1875-1915 yılları arasında yaşadığı trajik harp ve göç olaylarına değinen ve altıncı baskısı yapılan “Sarıkamış’a Giden Yol” adlı yakın tarih araştırma kitabı yayınlandı.

2007 yılında – her kar yağdığında – hatırlanmasını istediği 1900’lü yılların 120 Van’lı kahraman çocuğu için yapımcılığını üstlendiği, senaryosunu yazdığı, müziklerini bestelediği ve yönettiği “120” adlı sinema filmini tamamladı.

2008 yılında vizyona giren 120 filmi gösterildiği Türkiye, Almanya, Danimarka, Hollanda, İsveç, Belçika, Macaristan, Fransa ve Avustralya’da 1 milyondan fazla izleyici tarafından izlendi. Büyük övgüler, dualar ve ödüller aldı. Başta üniversiteler olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından “yılın filmi” seçildi.

2008 yılı sonunda bestekarlığının 25. yılı anısına tamamı kendi bestelerinden oluşan “Gümüş” adlı beşinci solo Türk Sanat Müziği albümünü yayınladı.

2008 yılında “Dinle Neyden” isimli sinema filminin müzik yönetmenliğini ve yapım tasarımını gerçekleştirdi.

2010 yılında İstanbul Kültür Başkenti etkinliklerinden oluşan “Şenlikname” isimli sinema filminin müzik yönetmenliğini ve yapım tasarımını gerçekleştirdi.

Hala yakın tarih ile ilgili bir sinema filminin hazırlık çalışmalarını sürdüren Özhan Eren, evli ve üç çocuk babasıdır.

Özhan EREN’in katıldığı program örnekleri ?