Altan Erkekli’nin hayatı ve çalışmaları

Altan Erkekli Lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamladı. Bu dönemde tiyatro ile ilgilenmeye başlayan Erkekli, karşılaştığı zorluklar sebebiyle tiyatrodan vazgeçip inşaat mühendisi olmaya karar verdi. Ancak lisedeki İngilizce hocasının ısrarıyla bu kararını değiştirerek 1975 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’ne girdi. Eğitimi sırasında fakülte öğrencileri tarafından hazırlanan “Kopernik’li Yüzbaşı” oyununda başrol oyuncusunun gösterime gelmemesi sebebiyle başrol olarak sahneye çıktı. Oyunun galasının ardından yanına yaklaşan Rutkay Aziz’in “AST Gemisi’ne hoş geldin” demesi üzerine profesyonel oyunculuğa başlamış oldu. Mezun olduktan sonra DTCF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı ve AST’ta oyunculuğa devam etti. 1985-1989 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nın Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Bölümü’nde çalıştı, 1989 yılında yeniden AST’a döndü. Susam Sokağı’ndaki “Edi” karakterini seslendirdi.

AST’taki görevine veda ederek BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) oyuncuları arasına katıldı. “Bir Demet Tiyatro” dizisinde rol aldı. “Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü?” adlı tiyatro oyununda vefat eden Gürdal Tosun’un yerine rol alan sanatçı, “Vizontele” filminde Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ ile başrolü paylaştı.

2009 yılı yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olarak Beşiktaş Belediye Meclis Üyeliği’ne seçildi. 2007 yılından beri Başkent İletişim Bilimler Akademisi’nde diksiyon, spikerlik, sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk eğitimleri vermektedir.

Ödülleri

• 1982 – 1996 yılları Sanat Kurumu En İyi Erkek Oyuncu ödülü,

• 1996 – 1997 yılları “İnadına Yaşamak” ile Altan Erbulak ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ödülleri,

• 2002 yılı Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar derneği tarafından Kristal Martı ödülüne layık görülmüştür.

Altan Erkekli’nin kitapları