Aytunç ALTINDAL’ın hayatı ve çalışmaları

Aytunç Altındal; asıl ismiyle Aytun Altındal, ( D:12 Ocak 1945, İstanbul / Ö:18 Kasım 2013, İstanbul) tarih ve politika alanında faaliyet gösteren Çerkes asıllı Türk gazeteci, yazar ve araştırmacıdır. Dinler, felsefe, gizli örgütler ve sair konularda birçok makale ve kitap yazmıştır.

İlkokulu İstanbul‘da, ortaokulu Diyarbakır’da (1956) bitirdi. Haydarpaşa, Kabataş ve Pendik liselerinde okuyarak liseyi tamamladı.

Aytunç Altındal’ın babası Cevdet Altındal; Beşiktaş Spor Kulübü’nde futbol oynamış aynı zamanda “Haysiyet Divanı” başkanlığı yapmıştır.

Aytunç Altındal 1973 yılında “Partizan” adlı şiir kitabı nedeniyle 7,5 yıl mahkum oldu ve yurt dışına kaçtı. 1975 yılında İsviçre’de “Marksist Yaklaşımla Türkiye’de Kadın” aslı kitabı çıkardı. 1977’de Havass ve 1984’te Süreç Yayınları’nı kurdu. 1982’ye kadar Süreç Dergisi’ni yönetti. Daha sonra 1989’da Zurich’te Modus Vivendi Yayınevi ve Sanat Galerisi’ni yönetti. Yine 1989 yılında Rusya’da Kültür Danışmanlığı görevi yaptı. 1992’de İngiltere Edinburgh’daki International Academy for European and Christian Studies kuruluşunda Project Academic Board (Akademik Proje İdari Heyeti) üyeliğine seçildi. Aynı yıl İngiltere’de yayınlanan “Three Faces of Jesus (Üç İsa)” adlı kitabı dünya basınında geniş yankı yarattı. Kitap 1993’te Rusça’ya çevrildi.

1993’te International Society for the Study of European Ideas (Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu) Bilimsel Kurulu’na üye oldu. Aynı yıl Avusturya’nın Graz şehrindeki Karl-Franz Üniversitesi tarafından düzenlenen “European Seculer Legacy (Avrupa’nın Laik Vasiyeti)” adlı uluslararası konferansta “Oturum ve Bölüm Başkanlığı”na seçildi.

1955’te merkezi New York’ta bulunan Carnagie Council on Ethics and International Affairs adlı örgüte davet edilen ilk ve tek Türk konuşmacı oldu. Aynı sene New York’ta Birleşmiş Milletler bağlantılı Global Forum of Spiritual and Parliamentary Leaders or Human Survival (İnsan Yaşamından Sorumlu Ruhani ve Siyasi Liderler Global Forumu)’da “Uluslararası Danışman Üyesi” oldu.

Ünlü fizikçi Isaac Newton’un bugüne kadar hiç bilinmeyen bir kitabını da yayınlayan Altındal, Uğur Mumcu’nun “Sakıncasız” adlı eserinin de yapımcılığını üstlendi.

Şiir dışında Deneme ve İnceleme türlerinde eserler vermiştir. 1964’ten başlayarak Haber, Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı, Ulus, Yenigün gibi gazetelerde yazılar yazdı. Çeviriler yaptı. Dokuz adet çeviri kitabı yayınlandı. Yedi adet ktiabı yasaklandı. Fransa ve İsivçre’de bazı yazıları yayınlandı. Şiirleri Sanat, Edebiyat, Varlık, Süreç, Bilim-Sanat gibi derdilerden yayınlandı. Bazı şiirleri Amerika ve İzlanda dergilerinde yer aldı.

Aytunç ALTINDAL’ ın kitapları

Aytunç ALTINDAL’ ın Katıldığı Programlardan Bazıları

Aytunç Altındal Haber Türk
Aytunç ALTINDAL’ın bahsettiği Türkiye’deki tavistock üyeleri kimlerdir ?
Aytunç altındal Kral ve Ben 39
Kral ve Ben 39 Bölüm Aytunç Altındal kimdir ve dünyayı yöneten gizli güçler…